ΙΑΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
Της Ιατρικής Υπηρεσίας προΐσταται ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας ο οποίος υποβοηθείται στο έργο του από το Επιστημονικό Συμβούλιο και την Επιτροπή Νοσοκομειακών Λοιμώξεων του νοσοκομείου.Η Ιατρική Υπηρεσία του Γενικού Νοσοκομείου Πρέβεζας διαρθρώνεται στους παρακάτω τομείς:

1. Παθολογικός Τομέας

2. Χειρουργικός Τομέας

3. Εργαστηριακός Τομέας

Σε κάθε Τομέα προΐσταται Διευθυντής Ιατρός με ειδικότητα που εντάσσεται στον Τομέα.
Οι αρμοδιότητες της Ιατρικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου ορίζονται ως ακολούθως:
  • Η παροχή υπηρεσιών υγείας.
  • Η προώθηση και προαγωγή της υγείας.
  • Η εκπαίδευση του προσωπικού που στελεχώνει την υπηρεσία.
  • Ο προγραμματισμός και ο έλεγχος των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας.
  • Η κατάρτιση πρωτοκόλλων για την παροχή και ανάπτυξη των παρεχόμενων ιατρικών υπηρεσιών από τη Διεύθυνση, τους τομείς και τα τμήματα.
  • Η οργάνωση και προώθηση της έρευνας.
  • Η συνεργασία με τις άλλες υπηρεσίες του νοσοκομείου για τη συνεχή βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας.
  • Η εποπτεία της εφημερίας και της αποτελεσματικής λειτουργίας των νοσοκομειακών κλινών καθώς και η επιστημονική εποπτεία της λειτουργίας των Εξωτερικών Ιατρείων, των Επειγόντων Περιστατικών, και των Χειρουργείων.
  • Ο προγραμματισμός και η εισήγηση για τη χορήγηση οποιασδήποτε μορφής άδειας στο προσωπικό της Ιατρικής Υπηρεσίας.
  • Η επιστημονική και διοικητική ευθύνη για την εύρυθμη λειτουργία των τμημάτων της Ιατρικής Υπηρεσίας.
  • Η ενημέρωση και η τήρηση φακέλων νοσηλείας ασθενών, από κοινού με την νοσηλευτική υπηρεσία.
  • Η οργάνωση, ο προγραμματισμός και η εκτέλεση ιατρικών πράξεων.
Σημειώνεται ότι το Νοσοκομείο παρέχει υπηρεσίες σε ασθενείς με ψυχικά και νοητικά προβλήματα μέσω του προγράμματος «ΨΥΧΑΡΓΩΣ» και του Κέντρου Ψυχικής Τγείας / Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου.

Σελευκείας 2, Πρέβεζα 48100
Τηλ.: 2682361390 Φαξ: 2682024837