Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Τετάρτη, 19 Ιουλίου 2017

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ  6η ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ

ΗΠΕΙΡΟΥ & ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ                                                         Πρέβεζα:18/7/2017

Αρ.Πρωτ.: 6344/19-7-2017

Τμήμα:  Οικονομικό

Πληρ.:    Μώκου Λ.

Τηλ.:      2682361310

Φαξ:       2682024837

Διεύθ.:   Σελευκείας 2, 48100, Πρέβεζα

E-MAIL:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση ενδιαφέροντος συλλογής προσφορών προμήθειας ΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ.

Παρακαλούμε όπως μας αποστείλετε οικονομική και τεχνική προσφορά έως την ΔΕΥΤΕΡΑ 24-07-2017 σε κλειστό φάκελο(απαιτείται κατάθεση δειγμάτων - με ποινή απόρριψης) έως τις 11 πμ, λόγω του κατεπείγοντος για τα κάτωθι είδη για την κάλυψη των αναγκών του Νοσοκομείου συνολικού προϋπολογισμού 850,00€ & 1500,00€ αντίστοιχα συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ για τον KAE 1311.

Οι τιμές για τα προσφερόμενα είδη θα είναι κατώτερες ή ίσες του Παρατηρητηρίου Τιμών που τηρείται από την Επιτροπή Προμηθειών (www.epromy.gr)  (όπου υπάρχουν,) και θα αναγράφεται και ο αντίστοιχος κωδικός:

Α/Α

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

USP

GAUGE

Μήκος  Ράμματος

Μήκος Βελόνης (χιλ.)

Ποσότητες σε ΤΜΧ

(εκατοστά)

ΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟΚΛΩΝΟ ΠΟΛΥΑΜΙΔΙΟΥ Νο 5/0 ΜΕ ΒΕΛΟΝΗ ΔΕΡΜΑΤΟΣ 3/8 ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΡΑΜΜΑΤΟΣ L→45cm(NYLON)

ΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟΚΛΩΝΟ ΠΟΛΥΠΡΟΠΥΛΕΝΙΟΥ Νο 1 ΜΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΒΕΛΟΝΗ ½  ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ  ΡΑΜΜΑΤΟΣ L→75cm.

ΡΑΜΜΑ ΜΕΤΑΞΙ Νο 3 Η Νο 4 ΑΠΛΟ (ΧΩΡΙΣ ΒΕΛΟΝΗ)ΜΗΚΟΥΣ 150 cm Η 180 cm

4&5

ΡΑΜΜΑ ΠΟΛΥΓΛΑΚΤΙΝΗΣ Νο 1 ΤΑΧΕΙΑΣ ΑΠΟΡΡΟΦΙΣΗΣ ΜΕ ΒΕΛΟΝΗ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ½  ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΡΑΜΜΑΤΟΣ 75cm.

ΒΕΛΟΝΕΣ ΑΠΛΕΣ ΚΟΦΤΕΡΕΣ (ΔΕΡΜΑΤΟΣ)3/8 ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ  60 mm ΜΕ  HAND HELD ΚΕΦΑΛΗ (ΓΙΑ ΡΑΜΜΑ)

ΒΕΛΟΝΕΣ ΑΠΛΕΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ (ΙΣΤΟΥΣ) 1/2 ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 30mm.

ΒΕΛΟΝΕΣ ΑΠΛΕΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ (ΙΣΤΟΥΣ) 1/2 ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 40mm.

ΒΕΛΟΝΕΣ ΑΠΛΕΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ (ΙΣΤΟΥΣ) 1/2 ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ 48mm.

ΑΙΜΟΣΤΑΤΙΚΟ ΕΠΙΘΕΜΑ ΚΥΛΙΝΔΡΙΚΟ-ΚΥΨΕΛΟΕΙΔΕΣ ΜΕ ΟΠΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ-ΓΙΑ ΑΙΜΟΡΡΟΕΙΔΕΚΤΟΜΕΣ

ΕΠΙΘΕΜΑ ΚΟΙΛΟΤΗΤΩΝ-ΣΩΛΗΝΟΕΙΔΕΣ 10-12CM ΜΗΚΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 4CM, ΚΥΨΕΛΟΕΙΔΕΣ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΜΑΛΑΚΟ ΣΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ- ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΑ

ΔΕΡΜΑΤΙΚΗ ΕΛΞΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΡΑΜΜΑΤΩΝ

1. Υποχρεωτική αναφορά του εργοστασιακού κωδικού παραγωγής κάθε προσφερόμενου είδους.
  2. Οι αναφερόμενες ενδείξεις να παρατίθενται υποχρεωτικά στην ελληνική γλώσσα.
  3. Για κάθε τύπο ράμματος να δίνονται τα ακόλουθα στοιχεία:
  • Σύνθεση
  • Πάχος ράμματος σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Φαρμακοποιία (Gauge Number) ή / και την USP
  • Μήκος ράμματος (στο μετρικό σύστημα)
  • Τύπος βελόνης
  • Εάν η βελόνη είναι αποσπώμενη
  • Προβλεπόμενη χρήση
  • Εάν είναι χρωματισμένο
  • Πιθανή δομή (μονόκλωνο, πολύκλωνο, πλεκτό ή στριφτό)
  • Πιθανή επικάλυψη
  1. Τα ράμματα να παραδίνονται εντός εξαμήνου από την ημερομηνία παραγωγής.
  2. Τα προσφερόμενα ράμματα να είναι πιστοποιημένα (σήμανση CE) σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και να είναι σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Φαρμακοποιία.
  3. Να αναφέρεται η μέθοδος αποστείρωσης των ραμμάτων.
  4. Να αναφέρονται ευκρινώς στη συσκευασία τα στοιχεία που αφορούν στο είδος, στο μήκος και πάχος του ράμματος, στο είδος και μήκος της βελόνης.
  5. Τα υλικά να είναι συσκευασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να διατηρείται η στειρότητά τους.
  6. Πριν την τελική κατακύρωση η υπηρεσία έχει τη δυνατότητα να προβεί σε έλεγχο δειγμάτων από ανεξάρτητο εργαστήριο ποιοτικού ελέγχου. Η επιτροπή διενέργειας και αξιολόγησης των Νοσοκομείων δύναται επίσης να προβεί σε έλεγχο δειγμάτων. Τα έξοδα επιβαρύνουν τον προμηθευτή.
  7. Το μήκος της βελόνης μπορεί να είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο έως και 3 χιλ. του ζητουμένου.
  8. Για τις βελόνες τριγωνικής αιχμής, ο τρόπος κοπής δεν μπορεί να θεωρηθεί κριτήριο αξιολόγησης (conventional or reverse cutting).
  9. Το μήκος των ελεύθερων ραμμάτων (απολινώσεις) μπορεί να είναι έως και 10% μικρότερο και έως 20% μεγαλύτερο από το ζητούμενο μήκος. Αν το μήκος του προσφερόμενου ελεύθερου ράμματος είναι μεγαλύτερο του ζητουμένου δε θα λαμβάνεται υπόψη ως κριτήριο αξιολόγησης το επιπλέον μήκος. Σε περίπτωση προσφορών με διαφορετικό αριθμό νημάτων ανά συσκευασία θα ληφθεί υπόψη η ανά τεμάχιο τιμή.
  10. Με βάση την αριθμ. πρωτ. 8227/27/2/01 απόφαση του Ε.Ο.Φ. απαγορεύεται η προσφορά ζωικών χειρουργικών ραμμάτων CATGUT που είχαν παρασκευαστεί από έντερα βοοειδών, διότι έχουν θεωρηθεί ότι ανήκουν στα υλικά που συνδέονται με τη μετάδοση σπογγώδους εγκεφαλοπάθειας (TSE). Για τα προσφερόμενα ζωικά ράμματα πρέπει να παρέχεται πιστοποιητικό ότι δεν προέρχονται από βόειο υλικό.
  11. Το μήκος του ράμματος μπορεί να είναι έως και 10% μικρότερο του αναγραφομένου. Αν το μήκος του προσφερόμενου με βελόνα ράμματος είναι μεγαλύτερο του ζητουμένου δε θα λαμβάνεται υπόψη ως κριτήριο αξιολόγησης το επιπλέον μήκος.
  12. Για βελόνες τριγωνικής αιχμής γίνονται δεκτές προσφορές για βελόνες κόπτουσες (conventional) και αντικόπτουσες (reverse cutting) και αξιολογούνται ξεχωριστά. Στην προσφορά θα πρέπει να δηλώνεται ο τρόπος κοπής της βελόνης.
  13. Οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό πρέπει: Να δηλώσουν στην τεχνική τους προσφορά το εργοστάσιο                   κατασκευής των ραμμάτων καθώς και τον τόπο εγκατάστασης του.

ΓΙΑ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΤΑΧΕΙΑΣ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗΣ

α) Να περιγραφεί σε πόσο χρόνο χάνει την αντοχή του (σε πόσο χρονικό διάστημα)

β) Να περιγραφεί σε πόσο χρόνο θα έχει απορροφηθεί σε (πόσο χρονικό διάστημα)

γ)Να περιγραφεί εάν «η επικάλυψη του ράμματος να είναι φτιαγμένη από το ίδιο ή παρόμοιο υλικό ώστε να μη φθείρεται και να έχει καλύτερη συμπεριφορά»