Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Τρίτη, 21 Μαρτίου 2017

Τετάρτη, 22 Μαρτίου 2017 00:22

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

• Βρίσκεται στον 1ο όροφο του νοσοκομείου. Το Ουρολογικό τμήμα διαθέτει σύγχρονο εξοπλισμό και άριστα εκπαιδευμένους συνεργάτες, ιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό.
    Έτσι, στην κλινική μας αντιμετωπίζεται μεγάλο φάσμα των παθήσεων του ουροποιογεννητικού συστήματος με τις πιο σύγχρονες μεθόδους διάγνωσης και θεραπείας.
    Επιπρόσθετα, υπάρχει δυνατότητα αντιμετώπισης έκτακτων ουρολογικών περιστατικών.
    Μεταξύ  άλλων αντιμετωπίζονται οι παρακάτω παθήσεις:

• καλοήθης υπερπλασία του προστάτη,
    • καρκίνος του προστάτη,
    • ακράτεια ούρων,
    • κολικοί και φλεγμονές.
  • ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ:
    ΕΠ. Α' :
    ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΣ ΕΠ. Β' : ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΛΛΙΟΥ
  • ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΙΑΤΡΩΝ: +30 2682 3 61225

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τετάρτη, 22 Μαρτίου 2017 00:14

ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

• Βρίσκεται στον 2ο όροφο του νοσοκομείου.
    Οι δραστηριότητες της κλινικής περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων την χορήγηση 2ετούς Παιδιατρικής Ειδίκευσης και απασχόληση 2 ειδικευόμενων ιατρών, ενεργή δραστηριότητα σε Ελληνικά  Συνέδρια και Ημερίδες Παιδιατρικής. διοργάνωση Ετήσιας Παιδιατρικής και Νεογνολογικής Ενημερωτικής Ημερίδας.
    Επίσης εκπαιδεύει Γενικούς Ιατρούς σε 4μηνη Παιδιατρική Ειδίκευση, δέχεται Φοιτητές εξωτερικού για 2μηνη Παιδιατρική Ειδικεύση,  λαμβάνει μέρος σε κοινωνικές εκδηλώσεις του Νομού με ομιλίες και διαλέξεις σε θέματα Δημόσιας Υγείας & Πρόληψης, καθώς επίσης παρακολουθεί τα νεογνά του Νομού (200 περίπου γεννήσεις ετησίως) μέχρι της ηλικίας του έτους σε τακτικό μηνιαίο ιατρείο (οδηγίες διατροφής, εμβολιασμοί, κλπ.).

• ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ: ΕΛΕΝΗ ΠΕΠΟΝΗ, ΕΥΓΕΝΙΑ ΠΑΣΣΑ
    ΕΠ. Α' : ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΒΕΛΗΣ
    ΕΠ. Β' :

• ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΙΑΤΡΩΝ: +30 2682 3 61215
    ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ: +30 2682 3 61217

Τρίτη, 21 Μαρτίου 2017 20:21

ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

• Βρίσκεται στον 1ο όροφο του νοσοκομείου.

Τα αντικείμενο της κλινικής αφορά κυρίως την Γενική χειρουργική.

Επιπλέον ασχολείται με Χειρουργική Ενδοκρινών Αδένων, Λαπαροσκοπική Χειρουργική, Ενδοσκοπήσεις, Χειρουργική Πεπτικού Σωλήνα, Χειρουργική Ήπατος – Χοληφόρων, Χειρουργική Μαστού.

Στόχος της είναι η συνεχής αναβάθμιση και η βελτίωση της ποιότητας των παρεχομένων υπηρεσιών.

• ΣΥΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ:
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΦΛΩΡΑΣ
    ΕΠ. Α' : ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
    ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΣ ΕΠ. Β' :

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΛΛΙΟΥ
  • ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: +30 2682 3 61267
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΙΑΤΡΩΝ: +30 2682 3 61274
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΙΑΤΡΩΝ: +30 2682 3 61373
    ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ: +30 2682 3 61218
    ΑΔΕΛΦΕΣ: +30 2682 3 61273

Τρίτη, 21 Μαρτίου 2017 18:21

ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

• Βρίσκεται στον 1ο όροφο.

Αντικείμενο της Ορθοπεδικής Κλινικής είναι η γενική αντιμετώπιση τραύματος πολυτραυματία, οι εσωτερικές και εξωτερικές οστοσυνθέσεις, κλάσεις αρθοπλαστικές και αρθροσκοπική χειρουργική.

Πιο συγκεκριμένα η Ορθοπεδική χειρουργική που καλύπτει το φάσμα των ηλικιών από 15 ετών και άνω, η χειρουργική αντιμετώπιση καταγμάτων (εσωτερική / εξωτερική οστεοσύνθεση), οι ενδομυελικές κλάσεις, η αρθροσκοπική χειρουργική γόνατος (αρθροσκοπική αντιμετώπιση ρήξεων μηνίσκου, αρθροσκοπική αντιμετώπιση ΠΧΣ), η αρθροσκοπική χειρουργική λοιπών αρθρώσεων (ώμου).

Επιπλέον ασχολείται με αρθροπλαστικές ισχίου, γόνατου, ώμου και χειρουργική αντιμετώπιση άκρας χειρός

• ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΥΚΟΣ
    ΕΠ. Α' :
    ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΣ ΕΠ. Β' :

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ:
  • ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: +30 2682 3 61290
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΙΑΤΡΩΝ: +30 2682 3 61269
    ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ: +30 2682 3 61218

Τρίτη, 21 Μαρτίου 2017 18:14

ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ

• Καρδιολογική Κλινική

Βρίσκεται στον 2ο όροφο του νοσοκομείου. Οι δραστηριότητες της κλινικής περιλαμβάνουν τα  Τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία, την διενέργεια δοκιμασίας κόπωσης σε εξωτερικούς ασθενείς, την διενέργεια υπερήχων σε εξωτερικούς ασθενείς & την  τοποθέτηση Holter ρυθμού και πίεσης σε νοσηλευόμενους και εξωτερικούς ασθενείς.

Στην κλινική λειτουργούν τα εξής εργαστήρια:

• Εργαστήριο Εργομετρίας (Δοκιμασίας Κόπωσης)
    • Εργαστήρια Υπερήχων
    • Εργαστήριο Μηχανογραφημάτων (Holter) ρυθμού & πίεσης

Μονάδα Στεφανιαίων Νόσων

Στόχος της μονάδας είναι η παροχή καλύτερων υπηρεσιών στους ασθενείς που αντιμετωπίζουν σοβαρά καρδιολογικά προβλήματα, όπως επίσης και για ένα χώρο, σύγχρονο, πλήρως εξοπλισμένο με μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας.

• ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣ
    ΕΠ. A' : ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΥΡΛΑΣ

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ:

• ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: +30 2682 3 61227
    ΓΡΑΦΕΙΟ ΙΑΤΡΩΝ: +30 2682 3 61224
    ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ: +30 2682 3 61248
    ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ: +30 2682 3 61219

• Νεφρολογική Κλινική

Βρίσκεται στον 2ο όροφο του νοσοκομείου.
    Περιλαμβάνει όλες δραστηριότητες της Νεφρολογίας, όπως Κλινική Νεφρολογία, Αιμοκάθαρση & Περιτοναϊκή κάθαρση.

Μονάδα Τεχνητού Νεφρού

Η μονάδα λειτουργεί με σκοπό την παροχή υψηλού επιπέδου θεραπείας υποκατάστασης της νεφρικής λειτουργίας σε ασθενείς με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου.
    Η μονάδα διαθέτει μηχανήματα αιμοκάθαρσης, τα οποία έχουν πλήρη επιχειρησιακή δυνατότητα εφαρμογής μεθόδων αιμοκάθαρσης.

• ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ: Λ. ΜΠΑΛΤΑ
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ:  Α. ΣΑΓΑΝΑΣ