Τετάρτη, 04 Δεκεμβρίου 2013 17:36

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ                                                                 Πρέβεζα 4-12-2013

ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ-ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ-                                     Αρ. Πρωτ.9700

Tμήμα:          Οικονομικό

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΡΟΣ   ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

Πληρ:              Δρόσου Χρ.

Fax ……….: 26820 24837

Tαχ. Δ/νση : Σελεύκειας 2

481 00, Πρέβεζα

ΘΕΜΑ: Πρόσκληση ενδιαφέροντος συλλογής προσφορών για προμήθεια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΤΡΟΧΗΛΑΤΗΣ ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΩΝ ΤΟΥ Γ.Ν.ΠΡΕΒΕΖΑΣ

ΣΧΕΤ. Το αρ.28/22-11-2013 πρακτικό του ΔΣ του Νοσοκομείου για την ακύρωση της διαδικασίας συλλογής προσφορών για τη προμήθεια τροχήλατη χειρουργικής αναρρόφησης

Παρακαλούμε όπως μας αποστείλετε οικονομική προσφορά έως 11/12/2013 ημέρα Τετάρτη σε κλειστό φάκελο για το κάτωθι είδος, για την κάλυψη των αναγκών του Νοσοκομείου μας.

Οι τιμές για το προσφερόμενο είδη θα είναι κατώτερη ή ίση του Παρατηρητηρίου Τιμών που τηρείται από την Επιτροπή Προμηθειών (www.epromy.gr) (αν υπάρχει) και θα αναγράφεται και ο αντίστοιχος κωδικός:

Να αναφερθεί εάν η εν λόγω αναρρόφηση είναι άμεσα διαθέσιμη.

Συγκεκριμένα:

ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΤΡΟΧΗΛΑΤΗ ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΩΝ ΤΟΥ Γ.Ν.ΠΡΕΒΕΖΑΣ προϋπολογισθείσας δαπάνης 3.500,00 € με ΦΠΑ.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ :

1. Το υπό προμήθεια είδος θα πρέπει να είναι καινούργιο, αμεταχείριστο, άριστης αντοχής και κατασκευασμένο σύμφωνα με τις τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις.

2. Τροχήλατη Αναρρόφηση κατάλληλη για όλες ανεξαιρέτως τις χρήσεις στο Χειρουργείο.

3. Να διαθέτει 4 αντιστατικούς τροχούς απλής σχεδίασης και κατασκευής με σύστημα φρένων σε δύο τουλάχιστον από αυτούς, Τροχήλατη βάση να μην οξειδώνεται και να είναι κατασκευασμένη από ειδικό υλικό εύκολη στο καθαρισμό και απολύμανση.

4. Ο κινητήρας να είναι ισχύος περίπου150W και να λειτουργεί με πλήρη αντιεκρηκτικό σύστημα ασφαλείας, αντλία με πιστόνια χωρίς να χρησιμοποιεί λάδια. Να έχει την δυνατότητα να αποκτά το επιθυμητό κενό σε πολύ σύντομο χρόνο, ώστε να είναι κατάλληλη για ήπια και ισχυρή αναρρόφηση.

5. Να διαθέτει δύο άθραυστες φιάλες των 5λίτρων,αποστειρούμενες και διαβαθμισμένες, αντιβακτηριακά φίλτρα και σωλήνα αναρρόφησης πολλαπλών χρήσεων

6. Nα μπορεί να δεχθεί κάνιστρα για σύστημα ασκών μίας χρήσης.

7. Να διαθέτει μοχλό-επιλογέα φιάλης λειτουργίας χωρίς να απαιτείται σύνδεση   του σωλήνα αναρρόφησης, για άμεση εναλλαγή των φιαλών.

8. Να διαθέτει σύστημα ασφάλειας για την υπερχείλιση καθώς και σύστημα αποφυγής αναθυμιάσεων κατά την πτώση των υγρών.

9. Να υπάρχει τριπλό σύστημα προστασίας κατά της υπερχείλισης ως εξής :

·στη φιάλη εκκριμάτων μέσω φλοτέρ

·φιαλίδιο υπερχείλισης εφοδιασμένο με φλοτέρ

·αντιμικροβιακό φίλτρο

10.Να λειτουργεί με ρυθμιζόμενο κενό έως 910 mbar

11.Nα παρέχει δυνατότητα αναρροφητικής ικανότητας τουλάχιστο 50lit/λεπτό.

12.Να διαθέτει μανόμετρο κενού σε δυο κλίμακες και ρυθμιστή κενού.

13.Να διαθέτει υποδοχή για σύνδεση ποδοδιακόπτη και ποδοδιακόπτη.

14.Να διαθέτει διακόπτη μεμβράνης ή στεγανό ON-OFF για εύκολο καθαρισμό με ενδεικτική λυχνία λειτουργίας.

15.Οι φιάλες, καπάκια, σωλήνες κλπ. να δύναται κλιβανισμού.

16.Η όλη κατασκευή να πληροί όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας και ποιότητας και να φέρει απαραιτήτως πιστοποιητικό ISO ή TUV και την σήμανση CE-MARK, σύμφωνα με την οδηγία 93/42 της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

17.Να έχει δυνατότητα παρατεταμένης λειτουργίας χωρίς υπερθερμάνσεις και να μην απαιτεί συχνές συντηρήσεις.

18.Να μην επηρεάζει με παράσιτα τη λειτουργία του λοιπού ιατρικού εξοπλισμού.

19.Να παρέχει Ηλεκτρική προστασία κατηγορίας ΙΙa (με διπλή μόνωση), IPX1 Προστασία από σταγόνες νερού, Τύπου BF, Συσκευή Αντιεκρηκτικού Τύπου Α Ρ (AnaestheticProof)

20.Να λειτουργεί με ρεύμα τάσης 230V/50Hz μέσω εύκαμπτου τριπολικού καλωδίου σε σύνδεση με ρευματολήπτη τύπου “σούκο”.

21.Να είναι αθόρυβη. Η στάθμη θορύβου να είναι το μέγιστο 48db

22.Να αναφερθούν τα επιπλέον των απαιτούμενων προδιαγραφών τεχνικά χαρακτηριστικά για να αξιολογηθούν.

23.Το προσφερόμενο είδος πρέπει να συνοδεύεται από το Εγχειρίδιο Λειτουργίας (Operation Manual) στα ελληνικά και το Εγχειρίδιο Συντήρησης (Service Manual, part list) του κατασκευαστή.

24.Να έχει εγγύηση κατασκευαστή τουλάχιστον δύο χρόνια και υπεύθυνο SERVICE και ανταλλακτικά για χρονικό διάστημα τουλάχιστον 10 χρόνια.

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουν;

Α. Τι περιλαμβάνει (υλικά ή εργασίες επισκευής ή και εργασίες προληπτικής   συντήρησης ή και όλα μαζί).

Β. Ποιές περιπτώσεις δεν εμπίπτουν στην εγγύηση.

Γ.Ο χρόνος άφιξης του τεχνικού της εταιρείας σε περίπτωση αναγγελίας βλάβης.

Δ.Ο μέγιστος χρόνος μη λειτουργίας του μηχανήματος λόγω βλάβης.

Ε. Για κάθε μέρα υπέρβασης του παραπάνω ορίου θα επεκτείνεται το χρονικό   διάστημα εγγύησης κατά 20 ημέρες.

26.Ο Προμηθευτής να αναλάβει την τοποθέτηση του μηχανήματος στο χώρο του Νοσοκομείου που θα υποδειχθεί και επίδειξη του στο προσωπικό.

27.Ο Προμηθευτής αναλαμβάνει την υποχρέωση να εκπαιδεύσει τον τεχνικό του Νοσοκομείου στην συντήρηση και επισκευή του μηχανήματος όπως και να παραδώσει τα σχέδια του μηχανήματος.

28.Ο Προμηθευτής να προσκομίσει πλήρη τιμοκατάλογο ανταλλακτικών του μηχανήματος.

29.Ο Προμηθευτής να προσκομίσει κατάλογο των Νοσοκομείων που λειτουργεί το προσφερόμενο μηχάνημα.

30.Ο Προμηθευτής να προσκομίσει υπεύθυνη δήλωση κατασκευής και κυκλοφορίας στο εμπόριο του προσφερόμενου μηχανήματος.

31.Για χρονικό διάστημα 10 χρόνων από την αγορά του μηχανήματος, σε περίπτωση βλάβης και επισκευής του εκτός Νοσοκομείου μας και για όσο χρονικό διάστημα χρειαστεί η εταιρεία οφείλει να το αντικαταστήσει με δικό της μηχάνημα ίδιου τύπου.

Με ποινή απόρριψης δοθεί φύλλο συμμόρφωσης, στις παρούσες προδιαγραφές, με τήρηση της ίδιας αρίθμησης και με τις ανάλογες παραπομπές.

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΔΙΕΘΥΝΤΗΣ

Διαβάστηκε 1901 φορές