Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2012 07:36

Υποχρεώσεις του Ασθενή

• Να διευκολύνει την εργασία των γιατρών και των επαγγελματιών υγείας, ενημερώνοντάς τους, για τις οποιεσδήποτε αλλαγές στην υγεία του και για τα φάρμακα που πιθανόν έπαιρνε, πριν την εισαγωγή.
  • Να σέβεται τα δικαιώματα των άλλων ασθενών.
  • Να ζητά διευκρινήσεις για την διάγνωση και την νοσηλεία του.
  • Να ακολουθεί τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τον Κανονισμό του Νοσοκομείου.
  • Με την εισαγωγή του στο Νοσοκομείο, να προσκομίζει το Βιβλιάριο ασθενείας του και την Αστυνομική του Ταυτότητα. Προσοχή: Τα έξοδα νοσηλείας θα τα επιβαρύνονται οι ίδιοι οι ασθενείς, εάν δεν υπάρχει εισιτήριο από τον ασφαλιστικό τους φορέα.
  • Ο ασθενής, ή ο συνοδός του, μετά την νοσηλεία του, θα πρέπει να προσέρχεται στο Γραφείο Κίνησης Ασθενών, προκειμένου να παραλάβει το εξιτήριό του.
Διαβάστηκε 2322 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2017 10:17