Τετάρτη, 07 Δεκεμβρίου 2016 07:40

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΣΚΗΣΗ «ΣΩΣΤΡΑΤΟΣ»

Το Γ.Ν.Πρέβεζας πραγματοποίησε άσκηση μερικής εκκένωσης των νοσηλευτικών μονάδων στα πλαίσια του επιχειρησιακού σχεδίου «ΣΩΣΤΡΑΤΟΣ» στις 7-12-2016.

Στόχος της άσκησης ήταν η διαπίστωση του βαθμού ετοιμότητας του ιατρικού-νοσηλευτικού-διοικητικού-τεχνικού και βοηθητικού προσωπικού του Νοσοκομείου σε έκτακτες ανάγκες.

Βάση σεναρίου, σεισμός έπληξε την πόλη και δημιουργήθηκε πυρκαγιά στο χώρο της κουζίνας, χρειάστηκε η μεταφορά ασθενών με ειδικές προσωρινές μονάδες (σκηνές) καθώς και διακομιδή σε άλλα νοσοκομεία.

Η ανταπόκριση ήταν μεγάλη και συνέβαλε στην επιτυχία των ασκήσεων.

Στην άσκηση συμμετείχαν το ΕΚΑΒ, η Πυροσβεστική Υπηρεσία, ΛΕΚ, Πολιτική Προστασία ο ΕΛΑΣ, και το Λιμεναρχείο .

Την άσκηση παρακολούθησε ο ιατρός Δημόσιας Υγείας Δ/ντής ΕΚΕΠΥ κ.Νικόλαος Μίχος και εκπρόσωπος της 6ης Υ.ΠΕ κ.Κωνσταντίνος Καρζής.

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΠΑΠΠΑΣ